„Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u Doktorka” – recenzja

młody bóg z pętlą na szyi. terapia u doktorka, mrówczyńska, recenzja

Kolejna książka Anki Mrówczyńskiej, tym razem zawierająca uporządkowaną relację z trwającej dziesięć miesięcy psychoterapii. Leczenie psychoterapeutyczne jest ważnym zaleceniem, kierowanym do pacjenta ze zdiagnozowanym zaburzeniem osobowości – w tym przypadku: pogranicznym zaburzeniem osobowości (borderline). Jego wartość opiera się na niezwykle ambitnym celu wprowadzenia zmian w zaburzonej osobowości. Innymi słowy, chodzi o ruszenie z posad struktury utwierdzonej od czasów dzieciństwa, zastygłej w szkodliwych schematach działania i opornej na zmiany, będącej jednocześnie jedyną dotychczasową przestrzenią życia pacjenta, jedynym naprawdę znanym mu światem. Wyjście poza własną osobowość to wyjście poza siebie.

Jak więc może wyglądać psychoterapia? Czy zawsze prowadzi do wyznaczonego celu? Anka Mrówczyńska opisuje swoje osobiste doświadczenia z chronologiczną starannością i rozbrajającą szczerością. Książka nie zawiera niczego nadmiarowego czy nieistotnego. Opowiada konkretną historię, odsłania fakty i szczegóły, budujące spójny obraz, który trudno byłoby stworzyć mocą samej wyobraźni. Wnikliwemu czytelnikowi stwarza unikalną okazję do zrozumienia problemu w oderwaniu od uśrednień i utartych schematów. Tym samym zmusza do samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków, przybliża pogmatwaną i niejednoznaczną rzeczywistość.

Sam temat psychoterapii powinien szczególnie zainteresować osoby zastanawiające się nad skorzystaniem z takiej formy pomocy. Opisany przykład jest oczywiście jednym z wielu, a zastosowane metody oddziaływania na pacjenta (klienta) z pewnością nie charakteryzują podejścia wszystkich psychoterapeutów. Warto jednak, na tak żywym przykładzie, rozważyć uniwersalną tematykę tych sfer, o których każdy z nas ma niejedno do powiedzenia i które nigdy nie dadzą o sobie zapomnieć, jak np.: bliskość, emocje, zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, lęk czy zagubienie.

„Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u Doktorka” to ponadto książka pisana w formie przyjaznej dla czytelnika, prosto i zwięźle przemycająca treści ze swej natury skomplikowane. Polecam wszystkim pragnącym zajrzeć za zasłonę psychoterapii i ciekawym wiedzy z pierwszej ręki.
 
Książka dostępna w sprzedaży: TUTAJ
 
 

One thought on “„Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u Doktorka” – recenzja

Comments are closed.