Wpisy

Jak radzić sobie z nastolatkiem?

To pytanie pojawia się dość często, ponieważ okres dojrzewania jest trudny zarówno dla nastolatków, jak i dla rodziców. Temat jest szeroki. Opracowałam pomoc dla rodziców w postaci e-booka, zawierającego najważniejsze pytania i odpowiedzi związane z rozwojem i potrzebami nastolatków. W tym miejscu zwrócę jedynie uwagę na kwestie podstawowe, a jednocześnie bardzo ważne.

W skrócie można powiedzieć, że aby dobrze radzić sobie w relacjach z dorastającym dzieckiem, trzeba dobrze rozumieć etap jego rozwoju. Innymi słowy, trzeba podjąć wysiłek zrozumienia dojrzewającego dziecka i dostarczenia mu tego wszystkiego, czego w tym okresie potrzebuje.

Ważne staje się wysłuchanie nastolatka i traktowanie jego przeżyć, zmartwień, radości i kłopotów poważnie, choćby wydawały się nam zupełnie błahe. Chodzi tutaj o uszanowanie jego osoby i wykazanie zainteresowania jego światem. Nastolatki chcą dzielić się tym, co jest dla nich ważne i boleśnie odczuwają zarówno odrzucenie, jak i zignorowanie czy wyśmianie takich spraw.

Nawet jeśli nastolatek wyolbrzymia, koloryzuje lub po prostu kłamie w różnych sytuacjach, to sfera jego rzeczywistych przeżyć i problemów wciąż domaga się wysłuchania. Wprowadzając zasadę szczerości i wzajemnego zaufania, tworzymy przestrzeń, w której nastolatek może mówić o sobie, porządkować doświadczenia, uczyć się i wyciągać wnioski.

Wydaje się, że są to proste sprawy, jednak w rzeczywistości mogą sprawiać sporo trudności. To nie powinno nas zniechęcać. Pocieszeniem w codziennych zmaganiach rodziców nastolatków niech będzie fakt, że siła samego rozwoju jest naprawdę wielka i powoduje, że młodzi ludzie są w stanie szybko podnosić się z kryzysów. Potrzebują jednak naszego towarzyszenia i właściwego pokierowania na tej drodze. Na pewno nie powinni być pozostawieni samym sobie.

Zachęcam do zapoznania się z tematami poruszonymi w moim e-booku dla rodziców (można podejrzeć spis treści). Pomaga on zrozumieć proces dojrzewania nastolatków, przedstawia ich potrzeby, odpowiada na praktyczne pytania dotyczące wzajemnych relacji.

Przygotowałam również skrót podstawowych punktów wsparcia, jakiego powinni udzielać nastolatkom ich rodzice. Jest to krótka publikacja, którą można pobrać za darmo.Zapraszam do zapisu do mojego newslettera! Jeśli zechcesz dołączyć do tej listy, będziesz otrzymywać wiadomości o nowościach na stronie.